XI Festiwal Kultury Żydowskiej

XI Festiwal Kultury Żydowskiej w Warszawie – odbędzie się w tym roku w dniach 23 – 31 sierpnia 2014.

Festiwal Warszawa Singera odbywa się od dziesięciu lat. Organizatorem jest fundacja Shalom, która od 1988 roku popularyzuje kulturę żydowską. Jest to impreza kulturalna, która przypomina i promuję kulturę żydowską, która niegdyś stanowiła stały element warszawskiej codzienności. II wojna światowa zmieniła wiele – warszawskich Żydów wymordowano,dobytek rozkradziono a pozostałości po ich kulturze zniszczono. Okres powojenny przyzwyczaił nas do nieobecności Żydów, którzy od niemalże średniowiecza żyli z nami – uznając Polskę, za jeden z bardziej przyjaznych i otwartych krajów – stąd też przybywali do nas licznie i współtworzyli z nami nowoczesny, wielokulturowy kraj europejski.

Przedstawiciele młodego pokolenia często nawet nie mają świadomości tego, jak ważna w stolicy była kultura żydowska – na festiwalu mogą odkryć to, czego nie mieli możliwości osobiście doświadczyć

W trakcie festiwalu, który będzie trwać blisko dziesięć dni – obędzie się wiele mini wydarzeń, które zaprezentują żydowską muzykę, teatr, literaturę czy sztukę. Będą i występy i spotkania, które będą angażować widzów jak np. warsztaty kuchni koszernej.

Oficjalna strona: http://festiwalsingera.pl/

 

Comments

comments

Odcinek centralny warszawskiego metra coraz bliżej oddania do użytku

Już od blisko czterech lat trwa budowa pod drugą linię Warszawskiego Metra. Widok rozkopanej stolicy zdążył już spowszednieć mieszkańcom Warszawy – którzy sceptycznie podchodzą do terminów, według których wielki miasto chociaż na chwilę przestanie być wielkim placem budowy – którym stanie się ponownie, kiedy ruszy budowa …trzeciej linii.

Pierwsza linia metra biegnie wzdłuż Wisły, łącząc ze sobą północną cześć miasta z południową. Trasę Młociny – Kabaty można przejechać w czasie niecałych czterdziestu minut. Warszawiacy mogli korzystać z metra od 1995 roku, – wtedy do użytku oddano odcinek łączący Kabaty z Politechniką. Dopiero trzy lata później metro dotarło do centrum miasta w 1998 roku. W tym momencie warszawskie metro stało się dla mieszkańców południowej części prawobrzeżnej warszawy głównym środkiem transportu w stronę centrum. Z roku na rok sukcesywnie przybywały stację w stronę Młocin, które zostały oddane do użytku w 2008 roku – tym samym uznano, iż budowa pierwszej linii metra w stolicy Polski dobiegła końca.

Druga linia metra będzie miała za zadanie połączyć ze sobą wschód i zachód miasta. Na chwilę obecną trwają pracę nad odcinkiem, który będzie przebiegać od Dworca Wileńskiego – przez między innymi Stadion Narodowy – z możliwością przesiadki na I linię metra na stacji metro Świętokrzyska. Tym samym komunikacja między Wolą – a  w przyszłości Bemowem  – a Pragą, Białołęką i Gocławiem bardzo się usprawni.

Można już zwiedzać stację przesiadkową Metro Świętokrzyska – w tym celu należy się zwrócić na stronie metra warszawskiego o zgodę na uczestnictwo w zwiedzaniu.

Otwarcie odcinka centralnego planowane jest już na ten rok.

Metro Warszawskie – II Linia – projekt

Comments

comments

Wielka Defilada Wojskowa – 15 sierpnia w Warszawie

15 sierpnia 1920 roku w Radzyminie koło Warszawy – armia bolszewicka została zatrzymana przez wojsko polskie. Bitwa była dramatyczna, a polska strona – jak się wydawało – nie miała szans z silnym przeciwnikiem. Jednak stało się coś, czego nikt się nie spodziewał – to właśnie polska strona zwyciężyła w Bitwie Warszawskiej, która miała decydujący wpływ na zachowanie przez Polskę niepodległości – a także, uchroniła zachodnią Europę przed najazdem armii bolszewickiej.

Wydarzenie to, zbiegło się ze świętem Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – wielu więc wierzyło w boską interwencję na froncie – słynną bitwę nazywa się często – Cudem nad Wisłą.

Początkowo – w II Rzeczpospolitej obchodzono Święto Żołnierza – trwało to do roku 1947. Później zaczęto obchodzić uroczystości pod nową nazwą – Święto Wojska Polskiego. Zmieniono dzień obchodów, a także skupiono pamięć narodu na innych wydarzeniach, niż bitwa polsko-bolszewicka. Wzbudzało to wiele kontrowersji, dlatego też w 1992 roku ponownie wrócono do obchodów uroczystości w dniu 15 sierpnia -  oraz do upamiętniania wydarzeń z 1920 roku.

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego, będą największą od czasów II Rzeczpospolitej imprezą wojskową – mają przebić uroczystości, które miały miejsce w roku 2007. Na defiladzie zobaczymy ponad sto pojazdów wojskowych, 60 samolotów i śmigłowców.

Program obchodów Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2014

godz. 8.10 – złożenie wieńca przez Prezydenta RP przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze)
godz. 8.30 – Msza święta za Ojczyznę (Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15).
godz. 9.00 – Muzeum Wojska Polskiego (al. Jerozolimskie 3) – dzień otwarty, w ramach którego dla zwiedzających dostępna będzie ekspozycja plenerowa, a od godz. 12.00 ekspozycje stałe. WSTĘP WOLNY
godz. 10.00 – Cmentarz Poległych w Ossowie – uroczystość patriotyczno-religijna.
godz. 10.15 – Złożenie wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (plac marszałka J. Piłsudskiego)
11.00 – Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń i pożegnanie generałów odchodzących do rezerwy (dziedziniec Pałacu Belwederskiego).
12.00 – Uroczystości Święta Wojska Polskiego (przed Belwederem). Podczas uroczystości odbędzie się przemarsz pododdziałów historycznych, reprezentacyjnych i kompanii honorowych oraz dynamiczny pokaz współczesnego sprzętu wojskowego połączony z przelotem wojskowych statków powietrznych.
godz. 13.00 – ul. Myśliwiecka i ul. Szwoleżerów – statyczny pokaz historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego.
godz. 13.00 – Park Agrykola – festyn żołnierski – szczegóły w późniejszym komunikacie.
godz. 13.05 – przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego /obok Pałacu Belwederskiego/ – koncert Orkiestry Reprezentacyjnej WP im. gen. Józefa Wybickiego
godz. 17.00 – Cmentarz Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 r. w Radzyminie – uroczystość patriotyczno-religijna

W tym roku wielka wojskowa defilada to nie tylko coroczna uroczystość, upamiętniająca 1920 rok.Tegoroczne obchody umiejscowione w kontekście czasu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, będą wymownym zademonstrowaniem sił amii polskiej oraz pozostałych członków NATO – będzie to część akcji „Solidarni z Ukrainą”.

84 lata temu polska armia wygrała starcie z armią bolszewicką – dzisiaj o swoją wolność musi zawalczyć Ukraina. Polacy wyjątkowo rozumieją dążenia do pełnej suwerenności kraju i wspierają wschodnich sąsiadów w działaniach prowadzących ku wolności.

Comments

comments

Zamknięto warszawski Sezam – od tego tygodnia trwa wyburzanie

W niedzielę – 10 sierpnia 2014 roku – po raz ostatni można było zrobić zakupy w domu handlowym Sezam – który od 1969 roku stał na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w centrum Warszawy. W tym samym budynku od 1992 roku mieściła się restauracja Mc Donald’s – pierwsza, która powstała – nie tylko w stolicy ale i w Polsce. Od wczoraj dobrze wszystkim znany McDonald’s przeszedł do historii, tak samo jak i były dom towarowy, który już od dawna stracił na swoim znaczeniu – w dobie wyrastających jak grzyby po deszczu centrów handlowych.

Warszawska architektura doby socrealizmu nie każdemu przypada do gustu – najczęściej spotyka się z krytyką. Zachwytów jest znacznie mniej. Jednakże w chwili, kiedy do warszawiaków dotarła informacja, że miasto planuje zburzyć budynek – aby na jego miejscu postawić nowoczesny wieżowiec – zawrzało. Sezam uchodzi za miejsce kultowe – stoi w centrum od tak dawna, że dla pokoleń urodzonych po wojnie jest nieodłączną częścią miasta, elementem charakterystycznym wpływającym na ogólny wizerunek centrum. Warszawa bez Sezamu, będzie innym miastem – brzmi dramatycznie – ale należy wziąć pod uwagę to, że większość budynków powstałych w okresie powojenny, wykorzystując do budowy między innymi wielką płytę – z góry była przeznaczona do użytku na określony czas. Przykładowo – typowy wieżowiec z wielkiej płyty, może być użytkowany przez ok czterdzieści lat. Przewiduje się, że właśnie prze tyle lat płyty wytrzymają – co będzie później? Nie wiadomo. Dlatego też, nie ma co się dziwić i oburzać, że powoli wycofuje się z użytku budowle powstałe w okresie ’60-’70. To naturalna kolej rzeczy – za kilkadziesiąt lat, centrum polskiej stolicy – prawdopodobnie – nie będzie posiadać w swojej zabudowie ani jednego elementu architektury, na którą obecnie składa się ściana wschodnia.

’70 – dzień powszedni
Otwarcie pierwszego McDonalda w Polsce – 1992 rok
2013 rok

Coś się kończy, coś zaczyna. Do końca 2017 roku na miejscu wyburzanego od dziś Sezamu ma powstać nowoczesny biurowiec, który będzie pełnić funkcję usługowo-handlową.

Wizualizacja na 2017 r.

Comments

comments

Artyści na barykadach – 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W Warszawie wciąż trwają uroczystości i wydarzenia kulturalne upamiętniające bohaterów Powstania Warszawskiego. Filmoteka Narodowa przygotowała cykl filmów „Artyści na barykadach”. Na cykl składają się filmy fabularne, które tuż po wojnie nakręcili przedstawiciele Polskiej Szkoły Filmowej, a także filmy dokumentalne, kręcone w trakcie powstania ’44.

Twórcy cyklu zwracają uwagę, że w Powstaniu walczył każdy – bez wyjątku – nie tylko żołnierze, ‚zwykli’ cywile i przypadkowi ludzi. Za broń chwycili także ludzie kultury; artyści, filmowcy, aktorzy. Jeśli nie mogli walczyć na barykadach, to dodawali walczącym otuchy  występując dla nich. Ważną rolę odegrali operatorzy kamer, którzy dokumentując wydarzenia w mieście – także, narażali swoje życie, a dziś materiały archiwalne, które dzięki nim pokazują nam prawdziwy obraz wojny – stały się bezcennym źródłem wiedzy historycznej.

 

 

Projekcje w ramach cyklu:

Od 1 do 5 sierpnia wyświetlono już: Pamiętnik z Powstania Warszawskiego, 63 dni, Robinson warszawski i Kanał.

Kamienne Niebo 06.08.2014, godz 18:00

Kanał 07.08.2014 godz 20:30

Eroica 09.08.2014 godz 18:00

63 dni 19.08.2014 godz 17:45

Urodziny młodego warszawiaka 23.08.2014, godz 15:30

Fragmenty Kronik z Powstania Warszawskiego 26.08.2014, godz 20:00

Dzień czwarty 29.08.2014, godz 18:00

 

Cykl Artyści na barykadach potrwa od 1 do 29 sierpnia.

Oficjalna strona: http://www.iluzjon.fn.org.pl/

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50 a

Comments

comments

Rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Od dnia w którym wybuchło Powstanie Warszawskie minęło już 70 lat. Uroczystości upamiętniające to wyjątkowe dla mieszkańców stolicy wydarzenie, odbywają się w tym roku w Warszawie już od 29.07.

powstanie

Skutki wydarzeń, które miały miejsce w czasach drugiej wojny światowej – bardzo długo nie pozwalały o sobie zapomnieć mieszkańcom naszego kraju. Działania okupanta z zachodu, przyczyniły się do ogromnych strat – ginęli ludzie a miasta zrównywano z ziemią. Po wojnie odbudowano wiele z tego, co zostało zniszczone – nie udało się jednak odtworzyć wszystkiego, na to nie wystarczyło i czasu i funduszy – są jeszcze miejsca i budynki, których stan oznajmia, że były świadkami działań militarnych w latach 39-45. Tak samo są wśród nas jeszcze ludzie – chociaż coraz ich mniej – którzy pamiętają te wydarzenia, przeżyli je na własnej skórze; walczyli, tracili bliskich, obserwowali jak nieprzyjaciel zamienia ich domy w kupę gruzu a następnie stali się świadkami tego, jak Polska wstaje, otrzepuje się z kurzu powojennych zniszczeń i na nowo zaczyna tętnić życiem.

Warszawa była jednym z tych miast, które praktycznie przestały istnieć – zanim jednak niemieccy żołnierze dokonali zniszczeń ostatecznych, przez blisko cztery lata okupywali stolicę naszego kraju; stworzyli w Warszawie getto, urządzali łapanki, rozstrzeliwali ludzi na ulicy, wchodzili do mieszkań cywilów w dowolnej chwili – nikt w mieście nie mógł czuć się bezpiecznie. Kiedy okazało się, że w pobliżu stacjonuje Armia która wywalczyła wolność kilku mniejszych miast w okolicy Warszawy – pojawiła się nadzieja, że ktoś pomoże oswobodzić Warszawę a w końcu i resztę kraju, podjęto decyzję – 1.08 – godzina 17 – rozpoczynamy powstanie warszawskie!

Dziś ta decyzja jest często oceniana bardzo krytycznie – jednakże, bez względu na to czy podjęcie jej było słuszne czy totalnie bezsensowne – ludzie, którzy wzięli udział w tym powstaniu wykazali się bohaterstwem i najwyższą odwagą – tego nie odbierze im nikt – a kolejne pokolenia będą pamiętać o tym co 70 lat temu zrobili mieszkańcy stolicy.

Polski zespół Lao Che w 2005 roku wydał album „Powstanie Warszawskie” w całości poświęcony powstaniu warszawskiemu – poniższy utwór pochodzi z tej właśnie płyty.

 

Główne uroczystości – informacje szczegółowe co, gdzie i o której godzinie:
(więcej…)

Comments

comments