Rocznica wybuchu powstania warszawskiego

posted in: Uncategorized | 0
Od dnia w którym wybuchło Powstanie Warszawskie minęło już 70 lat. Uroczystości upamiętniające to wyjątkowe dla mieszkańców stolicy wydarzenie, odbywają się w tym roku w Warszawie już od 29.07.

powstanie

Skutki wydarzeń, które miały miejsce w czasach drugiej wojny światowej – bardzo długo nie pozwalały o sobie zapomnieć mieszkańcom naszego kraju. Działania okupanta z zachodu, przyczyniły się do ogromnych strat – ginęli ludzie a miasta zrównywano z ziemią. Po wojnie odbudowano wiele z tego, co zostało zniszczone – nie udało się jednak odtworzyć wszystkiego, na to nie wystarczyło i czasu i funduszy – są jeszcze miejsca i budynki, których stan oznajmia, że były świadkami działań militarnych w latach 39-45. Tak samo są wśród nas jeszcze ludzie – chociaż coraz ich mniej – którzy pamiętają te wydarzenia, przeżyli je na własnej skórze; walczyli, tracili bliskich, obserwowali jak nieprzyjaciel zamienia ich domy w kupę gruzu a następnie stali się świadkami tego, jak Polska wstaje, otrzepuje się z kurzu powojennych zniszczeń i na nowo zaczyna tętnić życiem.

Warszawa była jednym z tych miast, które praktycznie przestały istnieć – zanim jednak niemieccy żołnierze dokonali zniszczeń ostatecznych, przez blisko cztery lata okupywali stolicę naszego kraju; stworzyli w Warszawie getto, urządzali łapanki, rozstrzeliwali ludzi na ulicy, wchodzili do mieszkań cywilów w dowolnej chwili – nikt w mieście nie mógł czuć się bezpiecznie. Kiedy okazało się, że w pobliżu stacjonuje Armia która wywalczyła wolność kilku mniejszych miast w okolicy Warszawy – pojawiła się nadzieja, że ktoś pomoże oswobodzić Warszawę a w końcu i resztę kraju, podjęto decyzję – 1.08 – godzina 17 – rozpoczynamy powstanie warszawskie!

Dziś ta decyzja jest często oceniana bardzo krytycznie – jednakże, bez względu na to czy podjęcie jej było słuszne czy totalnie bezsensowne – ludzie, którzy wzięli udział w tym powstaniu wykazali się bohaterstwem i najwyższą odwagą – tego nie odbierze im nikt – a kolejne pokolenia będą pamiętać o tym co 70 lat temu zrobili mieszkańcy stolicy.

Polski zespół Lao Che w 2005 roku wydał album “Powstanie Warszawskie” w całości poświęcony powstaniu warszawskiemu – poniższy utwór pochodzi z tej właśnie płyty.

 

Główne uroczystości – informacje szczegółowe co, gdzie i o której godzinie:
(more…)

Comments

comments