70 lat temu w Warszawie

posted in: Daily Timelapse | 0

patrz: Kamera Warsaw Skyline

Gdynia od lat uroczyście obchodzi kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego… Tak będzie również 1 sierpnia 2014 r., kiedy to mija 70 lat od tego wydarzenia. W samo południe przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, społecznych, mieszkańcy Gdyni złożą kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej na Skwerze Kościuszki. W rocznicę godziny „W” o 17.00 zawyją syreny. Zachęcamy mieszkańców do zatrzymania się o tej porze, uczczenia chwilą ciszy warszawskich powstańców, którzy walczyli i ginęli za NASZĄ wolność.


powstanie
W tej największej bitwie w historii Polski uczestniczyło wielu mieszkańców Gdyni, wysiedlonych po włączeniu naszego miasta do Niemiec w 1939 r.

Wśród nich było wielu harcerzy – żołnierzy Szarych Szeregów oraz członków innych formacji Państwa Podziemnego: Armii Krajowej, służb medycznych, poczty polowej, obrony cywilnej czy łączności. Służyli Oni Polsce z największym poświęceniem i patriotyzmem, wyniesionym ze swoich gdyńskich korzeni – rodzin, szkół, parafii, organizacji społecznych. Wielu z nich stało się bohaterami wpisanymi do historii II Wojny Światowej.

Jednym z nich był Jerzy Bartnik, ps. „Magik”, rocznik 1930, harcerz. Za bohaterstwo w walce został kawalerem Krzyża Wojennego Virtuti Militari, jako najmłodszy spośród powstańców. Jego młodsza siostra - Maria, ps. „Diana” - walczyła w Batalionie „Parasol”. Zginęła, wykonując zadania łączniczki. Wcześniej zginęli Ich rodzice: ojciec – rozstrzelany w Piaśnicy i matka – zamęczona w obozie koncentracyjnym.

W Powstaniu Warszawskim poległo blisko 80 zidentyfikowanych dotychczas Gdynian, większość – jako żołnierze. Ich nazwiska zawiera Lista Strat Osobowych Gdyni w II Wojnie Światowej (www.2wojna.gdynia.pl).

Cześć Ich pamięci!

źródło: www.gdynia.pl

Comments

comments

Podsumowanie Red Bull Air Race 2014 w Gdyni

posted in: Daily Timelapse | 0
Weekend w Gdyni minął pod znakiem ogromnych emocji, których źródłem były mistrzostwa świata Red Bull Air Race. Do nadmorskiego kurortu przybyli najlepsi piloci świata oraz ich ekipy. Przez dwa dni ścigali się ze sobą najpierw – sobota 26.07 – piloci klasy Challenger a następnie – niedziela 27.07 – klasy Master. Wyścigi przeplatały się z pokazami lotniczymi. Każdy dzień zamykały koncerty na plaży.

 

Już w piątek można było podziwiać pilotów, którzy wznosili się nad Gdynią – ćwicząc po raz ostatni przed mistrzostwami. Najpierw klasa Master, zaraz po nich piloci klasy Challenger. Wieczorem kolejne atrakcje – koncerty; Krzysztofa Zalewskiego oraz Moniki Brodki – z przerwą na oficjalne otwarcie wyścigowego weekendu, gdzie miał miejsce pokaz specjalny Adama Małysza.

Piątek 25.07 – Łukasz Czepiela, pilot klasy Challenger &Adam Małysz

Sobota, oficjalny początek czwartego przystanku mistrzostw. W tym roku po raz pierwszy na Red Bull Air Race pojawili się piloci z klasy Challenger. W ramach Challenger Cup walczyli o miejsce w klasie Master.  Wśród nich startował Polak Łukasz Czepiela, który ostatecznie zajął piąte miejsce wśród ośmiu zawodników.

Widzowie mogli podziwiać nie tylko wyścigi pilotów ale także przelot na niskim pułapie samolotu DC 3 oraz spektakularny pokaz akrobatyczny zespołu Breitling Jet Team. Wieczorem koncert zagrała Ifi Ude a po niej wystąpiła grupa Kamp!

W momencie największego zagęszczenia osób przebywających na plaży, naliczono około 60 tysięcy osób. Około trzy raz tyle osób przewinęło się przez plażę przez całą sobotę. W trakcie mistrzostw padł rekord operacji lotniczych general aviation gdańskiego lotniska. Było ich 115 -  to nawet więcej niż w trakcie EURO 2012.

Red Bull Air Race Gdynia 2014
Red Bull Air Race, Gdynia 2014

Niedziela. Zrobiło się poważnie – tutaj o punkty do klasyfikacji generalnej walczyli najlepsi – klasa Master. Dwunastu pilotów z różnych krajów rozpędzało swoje maszyny do prędkości 370 km/h – na specjalnie przeznaczonym do tego torze, składającym się z kilkunastu 25metrowych pylonów, wypełnionych powietrzem. Do tej pory liderem tegorocznych mistrzostw był Austriak Hannes Arch, który po czwartym finale w Gdyni, nadal utrzymał pozycję lidera.

Wyścigi przeplatały się z pokazami lotniczymi – jak dzień wcześniej. Niezapowiedzianą atrakcją okazał się wyjątkowo niski przelot Dreamlinera należącego do polskiego LOTu.

Wieczorem, tuż po ceremonii wręczenia nagród odbył się koncert The Glenskins.

Red Bull Air Race 2014 – piloci oraz ich ekipy
Po raz kolejny w edycji 2014 nalepszy wynik uzyskał Hannes Arch

Photos &video: Redbullcontentpool.com

Comments

comments

O tym należy pamiętać przed Red Bull Air Race!

posted in: Daily Timelapse | 0
Już w ten weekend odbędą się po raz pierwszy w Polsce lotnicze mistrzostwa świata. Dziś od godziny 9:00 piloci po raz ostatni przed wyścigami, testowali swoje maszyny. W czwartek (24.07.2014) z tej okazji odbyła się konferencja prasowa. Wzięli w niej udział; Hannes Arch – aktualny lider  klasyfikacji generalnej mistrzostw, Łukasz Czepiela – pilot klasy Challenger oraz Bartosz Bartoszewicz – pełnomocnik prezydenta ds. zawodów

Rozpoczynamy największe sportowe wydarzenie w historii Gdyni. Wydarzenie, nad którym przez prawie rok pracowały setki osób, będzie fantastycznym, i co najważniejsze – bezpiecznym – widowiskiem” – oznajmił dziennikarzom B. Bartoszewicz.

Od lewej; Hannes Arch, Bartosz Bartoszewicz, Łukasz Czepiela

W sobotę 25.07 – o tytuł najlepszego w swojej klasie będą konkurować piloci z klasy Challenger. Wśród nich startować będzie Łukasz Czepiela, zdolny polski pilot. W niedziele 26.07 pokażą się zawodnicy z klasy Master.

Miasto Gdynia przypomina, że na czas zawodów zostały wprowadzone zmiany w ruchu na lądzie, wodzie i w powietrzu. Organizatorzy zwracają uwagę, aby pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach:

  • skorzystaj z transportu publicznego – jest to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na dotarcie do strefy imprezy
  •  jadąc samochodem włóż białą kartkę A4 za przednią szybę – służby porządkowe skierują Cię na odpowiedni parking. Podróżując autem musisz liczyć się ze znacznymi utrudnieniami i opóźnieniami
  •  weź pod uwagę, że zmiany w organizacji ruchu wprowadzone zostaną od piątku (25 lipca), godz. 6.00 rano i obowiązywać będą do niedzieli (27 lipca) do godz. 23.00
  •  strefa dla osób niepełnosprawnych wyznaczona na jest na Skwerze Arki Gdynia (parking przy ul. Krasickiego, w pobliżu Domu Marynarza)
  •  pamiętaj, że teren zawodów jest objęty strefą podlegającą zasadom organizacji imprez masowych – obowiązuje zakaz wnoszenia napojów alkoholowych a osoby nietrzeźwe nie zostaną wpuszczone
  •  przygotuj się, że będzie gorąco – zabierz wodę lub inne napoje w plastikowym opakowaniu, a także nakrycie głowy
  •  nie zabieraj balonów, które mogą się zerwać i latając swobodnie w powietrzu rozpraszać pilotów podczas wyścigu

Więcej szczegółów dotyczących organizacji ruchu w Gdyni oraz pozostałe istotne informacje związane z Red Bull Air Race można znaleźć na stronach:

http://www.redbull.com/pl/

http://www.zkmgdynia.pl/

http://www.gdynia.pl/redbullairrace2014/

Comments

comments

Red Bull Air Race – Ostatnie Przygotowania

posted in: Daily Timelapse | 0
Mistrzostwa Red Bull Air Race odbędą się w Gdyni już w ten weekend!

Przez ostatnie dni organizatorzy wydarzenia oraz przede wszystkim piloci biorący udział w zawodach – intensywnie przygotowywali się na ten moment. Ten tydzień minął uczestnikom na ostatnich przygotowaniach przed wydarzeniem. Po raz ostatni, przed sierpniowymi wyścigami maszyn latających, uczestnicy mieli okazję aby jeszcze raz sobie wszystko przećwiczyć i wziąć udział w szkoleniach, które są przeprowadzane w każdym odwiedzanym przez Red Bull Air Race kraju – wszystko to, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo na zawodach.

Uczestnicy pokazów powietrznych, w każdym kolejnym z siedmiu miast – biorą udział w szkoleniach, przygotowujących ich do lądowania w wodzie. Mają one na celu przygotowanie zawodników do najbardziej ekstremalnych warunków, w jakich mogą się oni znaleźć.

Organizatorzy często nawiązują w swoich wypowiedziach dotyczących edycji 2014, do tego jak duży nacisk jest kładziony w tym roku na bezpieczeństwo.

 

Na filmie: kulisy sierpniowych przygotowań do Red Bull Air Race w Polsce – szkolenie z lądowania na wodzie, włącznie z wodowaniem na plecach.

Nad bezpieczeństwem całego wydarzenia będzie czuwać Międzynarodowa Organizacja Lotnicza (Fédération Aéronautique Internationale ) – w skrócie FAI.

Jako organ zarządzający, FAI nadzoruje międzynarodowe zawody oraz potwierdza autentyczność rekordów świata z zakresu lotnictwa i aeronautyki. Federacja zatwierdziła wszystkie zasady i przepisy Red Bull Air Race na sezon 2014.

Każdy z wyścigów rozegranych w 2014 roku pojawi się w oficjalnym kalendarzu FAI.Dzięki wsparciu FAI, Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race mogą liczyć na pomoc w nadzorowaniu kwestii bezpieczeństwa podczas wszystkich wyścigów.

FAI zapewni także specjalnie zaprojektowane medale dla najlepszej trójki pilotów podczas każdego wyścigu Red Bull Air Race. FAI powstała w 1905 roku i jest organizacją pozarządową typu non-profit.

W ramach programu bezpieczeństwa na Mistrzostwach Red Bull Air Race 2014 – szczególną uwagę poświęcono: pasom bezpieczeństwa, wyposażeniu ratunkowemu, szkoleniu pilotów (jw. na filmie), ratownikom oraz bezpiecznym pylonom.

www.fai.org

http://www.redbullairrace.com/pl_US/article/safety

Comments

comments

Red Bull Air Race 26-27 lipca w Gdyni!

posted in: Daily Timelapse | 0
Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race odbywają się na całym świecie od 2005 roku. Z roku na rok zawody obrastały coraz większą legendą; stały się najbardziej głośnym i popularnym wydarzeniem w sporcie lotniczym. W każdej edycji udział brali najlepsi piloci z klasy Master. Mistrzostwa odbywały się już w wielu miastach przeróżnych krajów. Już za trzy dni – po raz pierwszy – odbędą się one w Polsce.

 

 

Red Bull Air Race edycja 2014 ruszyła po trzech latach przerwy. Najlepsi piloci będą się ścigać w kolejnych siedmiu miastach. Gdynia jest czwartym przystankiem tegorocznej edycji. Do tej pory wyścigi powietrzne odbywały się już w; Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Rovinj (Chorwacja) oraz Putrayaja (Malezja). W sierpniu Red Bull Air Race zagości w Ascot  (Wielka Brytania), miesiąc później w Fort Worth (USA). Ostatnim miastem będzie w październiku Las Vegas (USA).

Jak podaje oficjalne źródło:

Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race powróciły w udoskonalonej formie. Wprowadzono liczne zmiany odnośnie kwestii technicznych i bezpieczeństwa. Ujednolicono silniki i śmigła wszystkich pilotów. Zmieniono wysokość pylonów wyznaczających tor i materiał, z którego są wykonane. Zmieniono także format wyścigów i zaostrzono regulamin.

Do tej pory w każdych zawodach brali udział najlepsi z najlepszych. Od tej edycji, szanse dostaną zdolni piloci aspirujący do ligi mistrzów. Wśród nich wystartuje jeden Polak.

Nowym, ekscytującym elementem Red Bull Air Race, który pojawił się w sezonie 2014 jest konkurs Challenger Cup, którego celem jest przygotowanie nowych pilotów do startów w klasie mistrzowskiej. Ich wyścig odbywa się w dniu poprzedzającym główne zawody. Nie inaczej będzie w Gdyni, gdzie wystartuje nasz reprezentant – Łukasz Czepiela.

Wstęp na plażę w trakcie imprezy jest wolny. Bilety w wyznaczone miejsca można nabyć między innymi na ticketpro.

 

Comments

comments

Rekordowy rok Portu Gdynia!

posted in: morze, umgdynia | 0

Takiego roku w 91-letniej historii Portu Gdynia jeszcze nie było. Przy gdyńskich nabrzeżach przeładowano rekordowe 17,7 mln ton towarów. Rekordowa była też liczba pasażerów na promach Stena Line, które przewiozły ponad pół miliona osób. 
 
Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA podsumował ubiegły rok i przedstawił plany na przyszłość. Rekordowe przeładunki przełożyły się na wynik finansowy – odnotowano zysk netto w wysokości 43,8 mln zł. W porównaniu z 2012 rokiem to mniej o prawie 13 mln zł, jednak trzeba zaznaczyć, że miało to związek z ogromnymi wydatkami inwestycyjnymi Portu, które sięgnęły bez mała 100 milionów złotych. Rozpoczęły się wielkie inwestycje, jak m.in. zagospodarowanie Nabrzeża Bułgarskiego, modernizacja Nabrzeża Szwedzkiego, czy budowa magazynu wysokiego składowania i zbożowego. Do 2016 roku Port zamierza zainwestować w rozbudowę i modernizację infrastruktury aż 737 mln zł. Powstanie m.in. nowy terminal promowy, a także nowa obrotnica, dzięki której przy gdyńskich nabrzeżach będzie można przyjmować jeszcze dłuższe statki. Ponadto, do 16 metrów ma zostać pogłębiony kanał portowy. 

W 2013 roku do portu w Gdyni zawinęło 3315 statków, czyli o 77 więcej niż rok wcześniej. Rośnie popularność linii promowej Gdynia-Karlskrona, która po raz pierwszy obsłużyła więcej niż pół miliona pasażerów. Bardzo optymistycznie wyglądają wyniki przeładunków drobnicy (ponad 11 mln ton) i kontenerów, których w gdyńskich terminalach przeładowano aż 729 tys., czyli o 53,2 tys. więcej niż w 2012 roku.

Źródło: UM Gdynia

Comments

comments

Pół roku do Operacji Żagle Gdyni. Posłuchaj oficjalnej piosenki zlotu

posted in: Daily Timelapse | 1
[youtube id="dwLK-wflujU"]

Dokładnie pół roku pozostało do największej imprezy żeglarskiej roku – Operacji Żagle Gdyni. Żaglowce z całego świata zacumują w gdyńskim porcie między 15 a 18 sierpnia, ale atmosferę można poczuć już teraz, oglądając teledysk do oficjalnej piosenki zlotu – utworu „Sail Ho Welcome” grupy Atlantyda.

Piosenka została nagrana specjalnie z okazji Operacji Żagle Gdyni. Słowa i muzykę napisał lider i wokalista grupy Atlantyda – gdynianin Sławomir Klupś.

Przypomnijmy, że sierpniowa impreza organizowana jest dla uczczenia 40. rocznicy historycznej Operacji Żagiel 74. Był to pierwszy zlot żaglowców nie tylko w Polsce, ale w ogóle w Europie środkowo-wschodniej. W Gdyni zobaczymy około 20 największych żaglowców świata. Wiele z nich to jednostki, które od czasu pamiętnej imprezy ani razu nie przypłynęły na Bałtyk – jak francuska Etoile. Przy gdyńskich kejach staną też najsłynniejsze polskie żaglowce - Dar Młodzieży (ambasador Operacji Żagle Gdyni), Fryderyk Chopin, Zawisza Czarny, Pogoria i Generał Zaruski. Informacje o kolejnych jednostkach, które potwierdzą swoją obecność na Operacji Żagle Gdyni będziemy publikować już wkrótce. A tymczasem - Sail Ho Welcome! 

Źródło: UM Gdynia

Comments

comments